Kárrendezési útmutatónkban mindazokat az információkat összegyűjtöttük, amelyek egy káresemény kapcsán fontosak és szükségesek lehetnek:
A kár bejelentése a biztosítónál
A kárbejelentéskor munkatársaink áttekintik a biztosítási szerződés érvényességét, és ellenőrzik, hogy a feltételek alapján a káresemény téríthető-e. Ha a kár rendezéséhez helyszíni szemle szükséges, akkor kárszakértőnk a szemle időpontjának egyeztetése érdekében telefonon vagy írásban felveszi Önnel a kapcsolatot.
A kárbejelentéshez szükséges adatok:
– a biztosítási szerződés száma,
– az Ön neve, címe, telefonszáma,
– a káresemény helye, időpontja, rövid leírása (a kár keletkezésének oka, körülményei, károsodott vagyontárgyak körének megnevezése – itt még nem szükséges a tételes felsorolás),
– a kár Ön által becsült összege,
– a hatóság részéről történt intézkedés megnevezése, ha volt ilyen (pl.: tűzoltóság, rendőrség).
Az ügyintézésre vonatkozó fontosabb határidők
A kárigényt a kár észlelésétől számított 2 munkanapon belül kell bejelenteni.
Halál és baleseti kár esetén kérjük 8 munkanapon belül jelezze kárigényét.
A kárbejelentést követően szakértőink amint tudnak, jelentkeznek a helyszíni szemle időpontjának egyeztetése érdekében.
Kérjük, hogy a kár bejelentésétől számított 5. munkanapig hagyja a kár helyszínét változatlanul, a károsodott vagyontárgy állapotán ne változtasson, vagy csak a kárenyhítéshez szükséges mértékben tegye azt. Erre a kárbejelentés tartalmának ellenőrzése miatt van szükség.
Amennyiben az 5. munkanapon sem kezdjük meg a kárrendezést, akkor Ön intézkedhet a károsodott vagyontárgy helyreállításáról. A fel nem használt, illetve kiselejtezett alkatrészeket, berendezéseket kérjük, hogy további 30 napig őrizze meg változatlan állapotban.
A kárrendezéshez általában szükséges dokumentumok
A biztosítási esemény, a szolgáltatásra való jogosultság és a szolgáltatás összegének megállapításához munkatársainknak káresettől függően különböző iratokra és bizonylatokra van szükségük. Ezek mielőbbi átadásával gyorsítható a kárrendezés menete.
Közvetlen villámcsapás
– a károsodott ingóságok azonosítására alkalmas tételes lista,
– épület helyreállítási árajánlatok, számlák.
Villámcsapás indukciós hatása
– a károsodott ingóságok azonosítására alkalmas tételes lista,
– szakértői vélemény a károsodott készülékekről,
– javítási árajánlat a készülékekről, számlák.
Gyakori kérdés, hogy fizet-e a biztosító villámkár esetén?
A biztosító akkor fizet villámkár esetén, ha a biztosítás kiterjed természeti kárra is. Szakvéleményt kell azonban kérni, amelyben pl. a sérült berendezés szakszervize igazolja, hogy a berendezés valóban villámcsapás miatt ment tönkre. A biztosító ezen felül azt is figyelembe veszi, hogy a kár napján volt-e olyan időjárás, ami a villámkárt jogosulttá teszi.
Villámcsapás és másodlagos hatása
Sokat nem értik, hogy mi a különbség a villámcsapás, és a villám másodlagos hatása (indukció) között, és hogy miért kell a másodikat kiegészítő biztosításban szerepeltetni Eredetileg a lakásbiztosítási szerződések csak a villámkárokat tartalmazták. Ez alapján a biztosítók kizárólag a biztosított épületbe (vagy annak közvetlen közelébe) becsapó villám által okozott károkat térítették, és csak úgy, ha a villám becsapódási helyén a mechanikai hatás miatt keletkezett károk is megállapíthatóak voltak. Ha azonban a villám távolabbra csap be (vagy éppen két felhő között keletkezik), akkor ilyen mechanikai hatásról, közeli becsapódási helyről nem beszélhetünk, de az érzékeny elektronikai berendezések (pl. számítógép, videó) a keletkező túlfeszültségtől tönkremehetnek. A kiegészítő biztosítás ezekre a károkra nyújt fedezetet.
Villámcsapás
Esemény: Vihar során a villám belevág a társasház kamerarendszerébe.
Kár: A kamerarendszer használhatatlanná válik.
Térítés: A biztosító megtéríti a kamerarendszer teljes cseréjének költségét.
Villámcsapás másodlagos hatása
Esemény: A társasház szomszédságában lévő trafóházba belecsap a villám.
Kár: A villámcsapás nagy feszültségkülönbsége miatt a társasházban lévő összes elektromos kábel kiég, valamint a lakásokban található riasztó berendezések is károsodnak.
Térítés: A biztosító megtéríti az elektromos kábelek cseréjét. A lakásokban keletkezett riasztó berendezés kárát a lakók egyéni ingóságbiztosítása fedezi.