
A technikai fejlődésnek és a csökkenő költségeknek köszönhetően egyre inkább keresett kamerarendszer az IP kamerás megfigyelő.
Természetesen még árban van eltérés, de már közel sem akkora mértékű, mint pár évvel ezelőtt.
Az IP kamerarendszerek egyik nagy előnye, a kamerák felbontásának nagysága. Míg az AHD kameráknál maximum elérhető felbontás jelenleg a 5 Mpx. Az IP eszközök esetén, a 2 Megapixel felbontástól akár 8 Megapixeles felbontással is rendelkezhetnek a kamerák. Ez lehetővé teszi, hogy nagyobb területen, részletgazdag felvételt biztosítson. Így nem csak alak, hanem arcfelismerésre, rendszám leolvasásra is tökéletesen megfelel. Az IP kamerarendszerrel FULL HD, 4K minőségű felvételeket kaphat az ügyfél. A nagy felbontás előnye, hogy akár egy-egy képet ki nagyíthatunk pixelesedés nélkül.
További előnye, az átviteli mód. IP kamerák esetén nincs szükség oda-vissza konvertálásra a kamera és a rögzítő egység között. Ebben az esetben a jeltovábbítás is digitálisan történik egy titkosított (TCP/IP protokoll) csatornán keresztül. Ez gyorsabb átvitelt jelent, valamint az átalakítás alkalmával történő adatromlás is kiküszöbölhető.
IP kamerarendszerek esetén lehetőség van arra, hogy akár több helyszínen elhelyezett kamerák képét távolabbi szerveren egy adott helyen rögzítsék. Ezért nem szükséges minden helyszínen rögzítőegység elhelyezése és a kamerák összekábelezése.
Kábelezése kizárólag hálózati (LAN) kábelen keresztül történhet UTP, vagy FTP! Hátránya az IP kamerás rendszernek, hogy a legtöbb gyártóspecifikus, azaz különböző gyártók eszközeit nem lehet egybe építeni. Valamint meglévő hagyományos analóg rendszer cseréje esetén, koax kábelen nem szerelvényezhető. Ha a vezetékezés nem UTP (hálózati) kábelen történt, a kamerákon kívül a vezetékezést is újra kell építeni. Másik lehetséges probléma még, hogy esetleges szolgáltatói kimaradás. Ebben az esetben (internetes szolgáltatás kimaradás) a felvételek rögzítése és megtekintése nem lehetséges.
IP kamera alkalmazása:

Az IP kamerák kiépítését olyan esetekben ajánljuk, mikor fontos a részletgazdag felvétel, illetve az arcfelismerés, rendszámfelismerés is lényeges szempont. Egyik előnye, ha meglévő elavult analóg rendszert szeretnénk lecserélni és a vezetékezés UTP kábelen keresztül történt elegendő csak az eszközök cseréje és beállítása. Nem szükséges a teljes rendszert újrakábelezni. Bár ugyanez a tulajdonság hátrány is lehet egy meglévő koax kábelezés esetén.

Családi házak:
Az IP kamerák kültéri és beltéri alkalmazásra egyaránt megfelelőek. Családi házaknál, lakásoknál javasoljuk IP kamerák kiépítését abban az esetben, ha nem az ár megszorítása az elsődleges szempont. Amennyiben hosszú távú, jó minőségű rögzítést szeretne elérni otthonában a felhasználó. IP kamerákkal részletgazdag és nagy felbontású képeket rögzíthetünk, illetve nézhetünk vissza.

Vendéglátó egységek:
Kereskedelmi területeken, ahol nagy az átmenő forgalom és fontos a nagylátószög, illetve a visszatekintés alkalmával egy-egy képrészlet pontos kinagyítása pixelesedés nélkül. Minden ilyen területre javasoljuk az IP kamerák felszerelését. Vannak olyan esetek, mikor a készpénzes fizetés nem csak egy helyen történik. Viszont a tulajdonos egy felmerülő fizetési vita elkerülése végett szeretné tudni, hogy az ügyfél milyen címletet adott át. Az IP kamerás megfigyelőrendszerek ilyenkor is kiválóan alkalmazhatóak. Mivel szín hű, élénk színeket kapunk rögzítés alkalmával és egy-egy kép nagyítása is lehetséges anélkül, hogy az a minőség rovására menne.
Töltőállomások, üzemanyagkutak:
A töltőállomások esetén szintén elmondható, hogy megfigyelés szempontjából kiválóan alkalmazható az IP kamera. Mivel részletgazdag, élénk színeket ad vissza, valamint nagy területet képes megfigyelni akár egyetlen kamera is. Ellenben lehetőség van arra, hogy egy távolabbi ponton lévő tárgy, adott esetben a gépjármű rendszáma. Akár rögzített felvétel esetén is nagyítható anélkül, hogy olvashatatlanná válna pixelesedés miatt.
Hálózati kapcsolat, távoli elérés:
Ma már elmondhatjuk, hogy szinte mint az analóg rendszereknél, mint a digitális AHD, IP vagy HD-TVI kamerák esetén lehetőség van távoli betekintésre. Akár okostelefonról, laptopról, távoli számítógépről is megtekinthetőek a kamerák által rögzített felvételek. Valamint elérhető az élőképes betekintés a világ bármely pontjáról anélkül, hogy közvetlenül a rögzítő mellett lennénk. Ennek feltétele, hogy a kiépítés helyszínén internetes elérhetőség működjön (vezetékes, vagy mobil). Hálózati elérést kétféle módon lehet megvalósítani. Vagy fix IP címmel és ebben az esetben nincs szükség éves regisztrációra, ellenben magasabb díja van az internetes szolgáltató felé. Vagy Dyndns serveren keresztül kell regisztrálni a rendszert. Itt viszont jellemzően éves regisztráció szükséges melynek díja 5.000-6.000,- Ft + Áfa/év közötti összeg.
Hálózati elérés esetén a rögzítőn kliensprogramján keresztül, vagy okostelefon a Play Áruházban található App-s kliensen használhatjuk. Egyszerűen felhasználónévvel és jelszóval egy védett portálon bármikor és bárhonnan megtekinthető a kamerák által rögzített felvétel, vagy az élőkép.
“IP kamerarendszer” bejegyzéshez 15 hozzászólás
Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.